reklama

Veríte konšpiračným teóriám?

V poslednej dobe sa o nich veľa píše a veľa hovorí. Aj tu na blogu môžeme nájsť niekoľko zaujímavých článkov na túto tému. Vedú sa o nich dokonca veľmi divoké diskusie. Ja sám som videl niekoľko takýchto filmov a v tomto článku sa pokúsim zamyslieť na tým, o čom to celé vlastne je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Filmy o konšpiračných teóriách ma vždy fascinovali, bude to asi tým, že si v maximálnej miere potrpím na pravdu, v mojom osobnom rebríčku hodnôt je hneď na prvom mieste. Tieto filmy zvyknú niesť prívlastok dokumentárne alebo „true story“ a vždy sa snažia ukázať holú pravdu, tvrdo utajovanú, dlho zapieranú holú pravdu. Sú samozrejme veľmi dobre psychologicky skonštruované, ukazujú reálne miesta, udalosti, zobrazujú skutočných ľudí a ich skutočné výpovede k danej problematike.

Ale kam sa nám stratila tá pravda, veď nakoniec, sú to len výpovede jednotlivcov a subjektívne úvahy autorov, ktorí nám tlačia do hlavy tú „svoju“ pravdu. Ako vlastne nájsť pravdu? Profesionálne sa touto problematikou zaoberajú súdy, ktoré tiež rozhodujú len na základe výpovedí svedkov (teda jednotlivcov) a subjektívnych úvah právnikov (teda autorov). Je to vlastne presne to isté, problém „slovo proti slovu“, stačí len aby sa niekoľko dôležitých ľudí dohodlo a môžeme mať pravdu akú len chceme. Nezabudnime na to, že súdy v niektorých krajinách rozhodujú dokonca o živote a smrti!!!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorí sa, že „pravdu ukáže čas“ a bude to asi naozaj to jediné na čo sa môžeme spoľahnúť. Konšpiračné teórie sa snažia oboznámiť nás s pravdou, ktorá je pre nás skutočne nepredstaviteľná, možno až nereálna, ale predsa založená na nejakých faktoch. Existuje samozrejme aj veľa dôvodov, pre ktoré by konšpiračné teórie mohli klamať. Autor sa potrebuje zviditeľniť, zarobiť, zaplatila ho konkurencia, atď. Krutým príkladom hľadania pravdy je Adolf Hitler, písali sa aj o ňom v tridsiatych rokoch minulého storočia konšpiračné teórie? Možno ani nebolo treba, veď on si ich napísal aj sám, v diele „Mein Kampf“, akurát asi nebol až taký konkrétny...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vráťme sa späť k filmom, resp. ku konkrétnym problémom spoločnosti na ktoré tieto filmy poukazujú. Malý zoznam tých, ktoré som videl ja osobne a ktoré ma najviac zaujali:

Michael Moore – Bowling for Columbine
Ide o problém strelných zbraní a ich (príliš častého) využívania v USA. Autor prezentuje teóriu, že problém nie je v dostupnosti zbraní, ale v strachu, ktorý v populácii pestuje vláda (vplyvní ľudia, vyššia moc), aby mohli ľahko manipulovať s celými masami obyvateľstva. Autor sa drží striktne faktov, porovnáva a odvodzuje, vyzerá to fakt v značnej miere pravdivo.

Michael Moore – Fahrenheit 9/11
Opisuje vládnutie prezidenta Georgea Busha a jeho zneužitie pádu WTC pre rozpútanie vojny v Afganistane a v Iraku. Opäť teória plná faktov, ukazuje Busha v tom najhoršom svetle, ale dá sa to vlastne aj inak?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Joel Bakan – The Corporation
Tento dokument popisuje historický vývoj obchodných spoločností (podnikov, firiem). Poukazuje na negatívny vplyv dnešných gigantických korporácii na našu spoločnosť. Autor špekuluje nad zneužívaním ľudí a životného prostredia kapitalistickým spoločenským zriadením. Autor na základe historických udalostí odvodzuje svoje teórie, takže dokument má vysokú pravdivostnú hodnotu.

Morgan Spurlock – Super Size Me
Poukazuje na negatívne dôsledky konzumácie jedla z „fastfood“, konkrétne si berie na mušku najväčšiu svetovú sieť McDonald’s. Autor testuje jedlo z McDonald’s na sebe samom po dobu jedného mesiaca a svoju teóriu podopiera hlavne lekárskymi vyšetreniami, ktoré vykazujú samozrejme negatívny vplyv. To že konzumácia mastného praženého mäsa, bieleho pečiva, omáčky plnej tukov a sladkých nápojov nie je zdravá, vie snáď každý, v tomto dokumente to autor iba ťahá do extrémov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bill Still – The Money Masters
Dokument hovorí o negatívnom vplyve zlatého štandardu peňazí (keď je mena krytá zlatom), podrobne popisuje prierez celou históriou sústreďujúc sa na problém prerozdeľovania svetovej moci a bohatstva. Prezentuje teóriu, podľa ktorej má celkové svetové bohatstvo v rukách len malá skupinka vplyvných ľudí (rodín), ktorý môžu manipulovať s celými národmi a rozhodovať o ich blahobyte či chudobe. Veľmi zložitá teória, fakty sú len historické, ťažko rozhodnúť o pravdivosti.

Robert Greenwald – Wal-Mart: The High Cost of Low Price
Dokumentuje negatívny vplyv najväčšej obchodnej siete Wal-Mart na lokálnu komunitu sústredenú v bezprostrednom okolí týchto hypermarketov. Poukazuje sa tu len na typické znaky kapitalizmu, samozrejme je to trošku nafúknuté, ale určite pravdivé.

Alex Jones – TerrorStorm: A History of Government-Sponsored Terrorism
Dylan Avery – Loose Change 2nd Edition
Oba Dokumenty pripisujú teroristické útoky na WTC zo dňa 11.9.2001 vláde USA. Fakty sú špekulatívne, podložené výpoveďami vedcov, zúčastnených požiarnikov a potom historické fakty, ktoré logicky odôvodňujú zmysel takejto akcie. Má to celé logiku, zapadá to do seba a v tejto chvíli, po tom čo ropné polia v Iraku už majú v rukách ropní magnáti z Texasu (snáď je vám známa informácia, že Bush je z Texasu a bol činný v ropnom priemysle), by sa dalo povedať, že „čas ukázal pravdu“. Tieto útoky musia mať na svedomí tí, ktorí na nich najviac získali a na začatie vojny, keď vládca potrebuje silnú podporu národa, treba mať aj naozaj presvedčivú zámienku. Ono za tým celým určite nebude len George W. Bush a jeho vláda, bude to možno celá americká naftárska a zbrojnícka loby, do ktorej patrí celá Bushova rodina a ktorá isto financovala aj predvolebné kampane oboch prezidentov z Bushovej rodiny. Za niečím takýmto veľkým bol mohla stáť aj skupina najvplyvnejších finančných magnátov, ktorú popisuje dokument The Money Masters (všimli ste si ako po tom klesol americký dolár), pretože si treba uvedomiť, že aj niekto ako George W. Bush je pre niekoho len figúrka na šachovnici. Alex Jones vo svojej teórii dokonca tvrdí, že tento vývoj bude nakoniec spieť k vojne s Iránom, Severnou Kóreou, Čínou a nakoniec vyústi do 3. svetovej vojny. No v tomto prípade pevne verím, že sa mýli...

A čo vlastne zmôžeme v tejto „vysokej hre patriotov“ my? My, miliardy obyčajných ľudí s ktorými sa tu zametá ako so smetím. Žijeme, pracujeme, trpíme, milujeme, bojujeme a zomierame vo vojnách, ktoré nás absolútne nezaujímajú... Michael Moore na konci v dokumente The Corporation opisuje ako je to možné, že jeho filmy, kde drzo a ostro kritizuje „bohatých“ a ich skutky, možno vidieť v televízii, keď tieto televízne spoločnosti vlastnia zase len tí „bohatí“. Podľa jeho teórie sú títo “bohatí“ ľudia presvedčení o tom, že bežný človek si pozrie takýto film, povie si: „sú to kurvy“, následne si otvorí ďalšie pivo a prepne na nejaký futbal. Jednoducho povedané, podľa neho sú títo ľudia presvedčení o tom, že sa máme dostatočne dobre a teda že sme ľahostajní k všetkému čo sa nás bezprostredne netýka. On však verí v opak, verí, že keď ľuďom povie pravdu, tak môže niečo zmeniť, zmeniť svet tak, aby vládli zase ľudia a aby sme nedovolili aby sa niekomu šliapalo po hlave aj keď tá hlava nie je zrovna naša.

Keď už sme pri tých filmoch, viete aká je moja najobľúbenejšia rozprávka? A Bug’s Life – je to príbeh o tom ako kobylky vykorisťujú mravčeky, ktoré pre nich musia zbierať potravu. Kobylky sú veľké a silné, ale je ich len malá hŕstka, mravčeky sú malé a slabé, ale sú ich tisíce. Hlavný hrdina, mravček Flik, chce svojmu mravenisku pomôcť, ale moc sa mu to nedarí. Nakoniec, keď ho chce zlý vodca kobyliek Hopper zašliapnuť, tak si uvedomí kto koho vlastne potrebuje, kto vlastne tvorí hodnoty a kto je vlastne silnejší. Vzápätí to pochopí aj celé mravenisko. A potom...

Marek Nemečkay

Marek Nemečkay

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...nefajčím, nepijem alkohol, nepijem kávu, snažím sa vyhýbať sa sladkým, mastným a korenistým jednám. Nepozerám televíziu, nečítam noviny ani časopisy, rádio počúvam len v aute, keď chcem vedieť, kde je „tmavý Passat“. Pracujem ako softvérový analytik a pod záštitou profesionálnej deformácie zvyknem všetky problémy do detailu rozoberať... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu